Wiadomo, że ozon wdychany w postaci gazowej jest toksyczny ponieważ uszkadza nabłonek dróg oddechowych. Jednak ozon medyczny, w niskich dawkach, podawany do organizmu drogą inną niż oddechowa przynosi wiele korzyści i umożliwia pełne wykorzystanie jego
właściwości biologicznych.
W medycynie nie występuje ozon w czystej postaci, wykorzystywana jest zawsze mieszanina tlenowo - ozonowa, uzyskiwana z tlenu medycznego bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu.
Zabiegi ozonoterapii są wykonywane przy użyciu profesjonalnych aparatów medycznych, które generują ozon z czystego tlenu medycznego i umożliwiają dozowanie ściśle określonych stężeń ozonu. Stężenia mieszaniny tlenowo - ozonowej są
dobierane w zależności od problemu i stanu pacjenta i mieszczą się w przedziale od 1 do 100 mcg/ml ( to jest od 0.05-5% objętościowych).
Wykwalifikowany lekarz dobiera indywidualnie stężenie, całkowitą dawkę ozonu, formę podania oraz ilość i częstotliwość zabiegów
Zabiegi ozonoterapii
w naszym gabinecie wykonujemy przy użyciu aparatu ATO-3 -jednego z najnowocześniejszych aparatów w Europie do kontrolowanego podawania mieszaniny tlenowo-ozonowej w różnych formach.
W różnych dziedzinach medycyny mają zastosowanie również inne formy aplikowania mieszaniny tlenowo-ozonowej:
Przed pierwszym zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, w czasie której lekarz kwalifikuje na zabiegi, określa ilość i częstotliwość zabiegów i odpowiednie stężenie ozonu..
Terapia ozonem wymaga serii zabiegów ( od 5 do 10). Pełna kuracja, w zależności od problemu, może składać się z jednej bądź kilku serii zabiegów w różnych odstępach czasowych ( od 3 tygodni do roku).
Na wizytę lekarską należy
zabrać posiadaną dokumentację medyczną ( aktualne wyniki badań laboratoryjnych, ew. kartę szpitalną , listę przyjmowanych leków).
Uwaga: W żadnym wypadku nie wolno pić alkoholu w przeddzień ani w dniu zabiegu.