533 114 331 604 573 733
Lublin / Świdnik, Wyszyńskiego 26

Ozonoterapia - nowotwory Lublin

Za bezpośrednią przyczynę chorób nowotworowych uważa się stres oksydacyjny czyli niekontrolowane, lawinowe powstawanie wolnych rodników. Wolne rodniki to wysoce reaktywne cząsteczki niezbędne w wielu reakcjach metabolicznych, ale ich nadmiar jest potężną siłą niszczącą dla zdrowych komórek; ich niszczycielska działalność uszkadza DNA chromosomów, co prowadzi do mutacji genów i powstawania nieprawidłowych komórek.
Życie w dzisiejszym mocno zdegradowanym środowisku, zdominowanym przez chemię naraża nasz organizm na wiele czynników kancerogennych, które indukują powstawanie wolnych rodników. Potężnym źródłem wolnych rodników może być stres (fizyczny, psychiczny bądź emocjonalny), smog elektromagnetyczny, związki chemiczne, w tym pestycydy, metale ciężkie, środki konserwujące żywność, barwniki oraz pyły zawieszone z zanieczyszczonego powietrza.

Sprawny układ obronny potrafi wyeliminować nieprawidłowe komórki i nie dopuścić do powstania nowotworu, sprawny organizm posiada również mechanizmy regulujące i eliminujące nadmiar wolnych rodników .Zaburzenia tych mechanizmów oraz dysfunkcja układu obronnego zawsze idą w parze z rozwojem choroby nowotworowej.
Bez względu na rodzaj nowotworu i podjętej terapii, bardzo ważna jest terapia uzupełniająca, której celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, wzmocnienie układu obronnego i przywrócenie równowagi w organizmie.
Ozonoterapia jako metoda uzupełniająca ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie i stan pacjenta, bez względu na rodzaj terapii podstawowej:

  • chroni zdrowe komórki przed stresem oksydacyjnym. Ozon w niskich stężeniach podany w formie dożylnej aktywizuje układ zmiataczy wolnych rodników, m.in. enzymy: katalazę, dysmutazę nadtlenkową, peroksydazę glutationową, które kontrolują równowagę wolnorodnikową i przeciwdziałają gromadzeniu się nadmiaru agresywnych rodników tlenowych.
  • mobilizuje układ obronny, aktywizuje odpowiednie rodzaje krwinek białych, m.in limfocyty, komórki NK ( naturalni zabójcy) do rozpoznawania i niszczenie zmutowanych komórek nowotworowych
  • poprzez działanie silnie natleniające zmniejsza obszary beztlenowego zakwaszenie,. Komórki nowotworowe powstają w środowisku niedotlenionym i zakwaszonym, dlatego ozonoterapia powinna być podstawowym wskazaniem w terapii uzupełniającej
  • stanowi istotną pomoc w procesie rekonwalescencji po chemio- i radioterapii. Uszkodzone komórki znacznie szybciej się regenerują, organizm zwiększa produkcję krwinek czerwonych, białych i płytek krwi; następuje poprawa samopoczucia ogólnego i wzrasta witalność.

Ozonoterapia to tylko jedna z metod wspomagających leczenie nowotworów, również inne naturalne substancje np witamina C, glutation pomagają wzmocnić organizm. Ważne są również działania, których celem jest:
  • oczyszczenie organizmu z toksyn i metali ciężkich
  • przywrócenie równowagi jelitowej
  • odkwaszenie
  • uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów

Ozonoterapia i witamina C

Wlewy dożylne witaminy C i ozonoterapia są doskonałym połączeniem i znakomicie się uzupełniają. W chorobach nowotworowych obserwuje się duże niedobory tej witaminy . Do walki z chorobą organizm potrzebuje znacznie większych dawek witaminy C niż organizm zdrowy. Amerykańskie badania kliniczne pokazały ,że jej wysokie stężenie jest selektywnie toksyczne dla komórek nowotworowych, przy czym nie uszkadza komórek zdrowych. Komórki nowotworowe mają zdolność wychwytywania dużych dawek witaminy C.Jej wysoki poziom wewnątrz komórki nowotworowej doprowadza do produkcji wody utlenionej oraz uwolnienia lawiny wolnych rodników i zniszczenia komórki nowotworowej od środka. Duże dawki witaminy C obniżają poziom białka C-reaktywnego i cytokin prozapalnych; następstwem tego jest spadek markerów zapalnych i redukcja stanów zapalnych. Terapia ozonem i witaminą C poprawia jakość życia na wielu płaszczyznach.

Zobacz film" Rola ozonoterapii w leczeniu chorób onkologicznych"